Jazykový kurz pro Fantováky na Kreativ-Hauptschule v Rainbachu

Úvod > O škole > Projekty a granty > Projekt EU Kaplice > Jazykový kurz pro Fantováky na Kreativ-Hauptschule v Rainbachu

V termínu od 12. do 16. října se 14 vybraných žáků 2. stupně ZŠ Fantova zúčastnilo v rámci projektu EU Kaplice zahraničního vzdělávacího pobytu na Kreativ-Hauptschule v rakouském Rainbachu. Projekt byl financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Sponzorským darem přispěla i firma D+G Elektrik a obec Rainbach, která hradila např.obědy ve škole.

Hned první den byli žáci rozděleni do dvou skupin – 1. skupinu tvořili žáci ve věku 11 až 13 let, 2. skupina se skládala se starších žáků 14 až 15 let. Každé dopoledne probíhala výuka ve škole, kde se žáci učili nejen německý jazyk, ale v němčině absolvovali i hodiny matematiky, zeměpisu, angličtiny, přírodopisu, fyziky a starší žáci i hodinu chemie a tělocviku. Děti si tak procvičily nejen slovní zásobu, fráze a slovosled ve větě, ale naučily se i novým slovním obratům a termínům. Žáci většinou pracovali ve dvojicích nebo malých skupinkách, takže výuka byla velmi intenzivní. Na každé odpoledne jsme měli připravený program. V pondělí nás čekala procházka Rainbachem se ,,Stezkou barev“. Po večeři jsme se vrátili do školy, kde si pro nás pan ředitel se svými žáky připravil večer her ,,Spielabend“. Děti si musely vysvětlit pravidla a komunikovat i během hraní. Úterní odpoledne jsme strávili ve Freistadtu. Naše děti byly opět rozděleny do menších skupinek a za spolupráce s rakouskými dětmi si prošly historickou část tohoto města, přitom plnily různé úkoly, zjišťovaly informace týkající se města a společně vyplňovaly připravené pracovní listy.

Středa byla jediným dnem, kdy jsme se nezúčastnili výuky a vydali se poznávat krásy hlavního města Hornorakouska – Lince. Zde jsme viděli např. kulturní dům Brucknerhaus, Muzeum umění, hlavní náměstí, novou radnici, přístav a řeku Dunaj, sídlo hornorakouského hejtmana, největší chrám Rakouska – Neuer Dom a další pamětihodnosti. Nejvíce času jsme strávili v ,,Muzeu budoucnosti“ – Ars Electronica Center, kde je možné vidět nejen techniku, ale také si ji vyzkoušet. Ve čtvrtek odpoledne jsme navštívili muzeum koněspřežky v Kerschbaumu. Součástí prohlídky byla i projížďka povozem taženým koněm po zrenovované dráze, kudy se dříve přepravovala sůl. Po návratu jsme se vydali opět do školy, kde jsme si společně upekli pizzu a připravili se na návštěvu našich rodičů, kteří se za námi přijeli podívat. Společné setkání se konalo ve škole. Zúčastnili se ho nejen rodiče, ale i pan ředitel a učitelé z Kretiv-Hauptschule, starosta obce Rainbachu a vedení ZŠ Fantova. Během příjemného posezení bylo rodičům formou prezentace představeno ohlédnutí za celým týdnem a všem našim žákům byly slavnostně předány certifikáty o úspěšném absolvování jazykového kurzu, které si mohou vložit nejen do svého jazykového a studijního portfolia, ale do budoucna i portfolia profesního Všem maminkám děkujeme za výborné koláče a občerstvení, které si s sebou pro nás připravily.

Po páteční výuce proběhlo na škole rozloučení s dětmi a učiteli z Kreativ-Hauptschule.

Velké díky patří panu učiteli Wagnerovi, který už léta vede spolupráci mezi našimi školami, novému panu řediteli a starostovi obce Rainbachu, kteří naši spolupráci velmi podporují.