Vysokoškolským diplomem vzdělání učitelů zdaleka nekončí. Přesvědčujeme se o tom dnes a denně. Kde jsou časy, kdy učitelé při vyučování používali pouze učebnice, školní obrazy a názorné pomůcky.

Dnes máme techniku a programy, díky nimž můžeme putovat s dětmi vesmírem i těly rostlin a živočichů. Učíme se, jak s těmito programy pracovat, jak předávat informace zajímavě a především efektivně. Prostředky ke vzdělávání učitelů však těmto nárokům nestačí, a proto se naše škola rozhodla využít Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost v oblasti podpory dalšího vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení.

Díky tomuto programu,spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, získají učitelé znalosti pro práci s interaktivní tabulí, zdokonalí se v používání programů MS Word, MS Excel a MS PowerPoint, aby je pak mohli využít při vytváření kvalitních a zajímavých vzdělávacích materiálů. Výuka bude probíhat prostřednictvím technického vybavení zakoupeného z projektových prostředků. Po skončení projektu bude tato technika sloužit k výuce žáků a přípravě na ni.

Druhá klíčová aktivita má za cíl zkvalitnit výuku za pomoci vyučovacích metod a organizačních forem, které by měly podpořit atraktivitu vzdělávání. Učitelé budou umět zapojovat žáky do týmových prací, projektového vyučování, využívat metody brainstormingu a rozvíjet jejich kreativní myšlení.
V předchozích letech byla naše škola zapojena do mezinárodního Projektu partnerství škol a ukázalo se, jak důležitá je pro nás komunikace v cizích jazycích. Proto jsme se rozhodli v rámci vzdělávání učitelů zlepšit i komunikační dovednosti v anglickém jazyce.

Náročná práce pedagogů vyžaduje nejen používání moderní techniky a efektivních metod výuky, ale také psychicky vyrovnané osobnosti. Jedním z cílů vzdělávání je posílit osobnost a psychiku učitelů. Prostřednictvím kurzů se naučí řešit konflikty vznikající ve školním prostředí, odstraní komunikační bariéry mezi pedagogy a žáky, budou umět předcházet syndromu vyhoření a stresovým situacím, osvojí si techniky asertivního jednání, řízení emocí, efektivní organizace práce a zásady výuky teoretických předmětů.

Kurzy budou probíhat od podzimu roku 2012 do jara 2014, a to jak na půdě školy, tak na seminářích výjezdních. Věříme, že získané prostředky poslouží k rozvoji pedagogických pracovníků i škole jako takové.

Vedení ZŠ Fantova Kaplice