Exkurze do Temelína

Úvod > Co se u nás děje > Události a akce > Exkurze do Temelína

Žáci 9. ročníku se seznámili s výrobou energie v nedalekém Temelíně.

V úterý 31.5.2022 se vydali vybraní žáci 9.ročníků na velmi zajímavou exkurzi do Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín.

V informačním centru žáky velmi vřele přivítala paní průvodkyně, která žákům během jedné hodiny velmi zajímavým způsobem ukázala, jak vlastně funguje výroba elektrické energie na principu jaderných reakcí, jaké jsou výhody i nevýhody tohoto způsobu výroby elektřiny a jaká je budoucnost tohoto zařízení. Pomocí moderní virtuální reality žáky provedla v podstatě celým provozem elektrárny, kam bohužel pro žáky základních škol přístup povolen není. Po tomto zajímavém zážitku si žáci samostatně prošli interaktivní výstavu umístěnou v Informačním centru, ve které si nejenom prohlíželi zajímavou expozici, ale na mnoho modelů si mohli sáhnout a vyzkoušet, jak fungují. Nejžádanější byl zřejmě model jaderného reaktoru, kde si žáci mohli vlastní silou vyzkoušet jeho překročení výkonu a za následného hlasitého zvuku i jeho přehřátí a havarijní stav.

Tato exkurze byla jistě zajímavá a přínosná pro všechny. Děkujeme a těšíme se na další.

Exkurze do Temelína foto 1.jpeg3DC21F4E-14CD-4F60-ACE6-CF982BD96352.jpeg